Active Learners – Active Citizens in the Networked Age

Ο Τομέας Αμερικανικής Λογοτεχνίας και Πολιτισμού του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Αμερικανικών Σπουδών (Hellenic Association for American Studies – HELAAS) προγραμματίζει επιμορφωτικό σεμινάριο εξ αποστάσεως (webinar) με θέμα:

«Δραστήριοι Μαθητές – Ενεργοί Πολίτες την Εποχή της Δικτύωσης»
(Active Learners – Active Citizens in the Networked Age)

Το ηλεκτρονικό σεμινάριο στοχεύει να διερευνήσει και να προτείνει μεθόδους κοινωνικής αφύπνισης των νέων μέσω της σύζευξης της Αμερικανικής λογοτεχνικής και πολιτισμικής παραγωγής και των Νέων Τεχνολογιών. Ιδιαίτερα, την εποχή του αποκλεισμού λόγω πανδημικών φαινομένων, όπως ο COVID-19, και της κοινωνικής δικτύωσης, έμφαση θα δοθεί στους τρόπους με τους οποίους οι μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μπορούν να παραμείνουν δραστήρια μέλη των μαθητικών κοινοτήτων τους. Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου οι εκπαιδευτικοί θα αξιολογήσουν διαφορετικά δείγματα της σύγχρονης Αμερικανικής κουλτούρας και θα αξιοποιήσουν νέες μεθόδους και εργαλεία με στόχο την ανάπτυξη της φωνής των μαθητών και της κριτικής τους σκέψης μέσα από ευκαιρίες συμμετοχικής μάθησης.

Το ηλεκτρονικό σεμινάριο απευθύνεται σε καθηγητές/καθηγήτριες ΠΕ06 (Αγγλικής Γλώσσας).

Θα διεξαχθεί στις 23 Οκτωβρίου 2020 από τις 14:00 έως τις 14:45 στην Αγγλική.

Διεξαγωγή σεμιναρίου: Δρ. Δέσποινα Φελέκη, Μεταδιδάκτορας του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας (Α.Π.Θ.), Εκπαιδευτικός ΠΕ06.

Για να δηλώσετε εγγραφή πατήστε εδώ.

Δηλώσεις συμμετοχής θα γίνουν δεκτές έως τις 14:00, Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2020.

Το ηλεκτρονικό σεμινάριο πραγματοποιείται μέσω της διαδικτυακής πλατφόρμας ΖΟΟΜ χωρίς κόστος συμμετοχής.

Ο σύνδεσμος για τη σύνδεση στο χώρο θα αποσταλεί μία μέρα πριν το σεμινάριο, μετά την ολοκλήρωση της περιόδου των εγγραφών.

Ευελπιστούμε με τον τρόπο αυτό να συνεχίσουμε τη δημιουργική συνεργασία ανάμεσα στην Πρωτοβάθμια & Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, το Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας (Α.Π.Θ.) και την Ελληνική Εταιρεία Αμερικανικών Σπουδών (HELAAS).

Υπεύθυνες για τη διοργάνωση του σεμιναρίου:

• Δέσποινα Φελέκη, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια Α.Π.Θ.
  • Τατιανή Ραπατζίκου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Α.Π.Θ.

Για περισσότερες πληροφορίες για το σεμινάριο επικοινωνείτε με τη Δέσποινα Φελέκη, dfeleki@enl.auth.gr.

ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΘΑ ΑΠΟΣΤΑΛΟΥΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Active Learners – Active Citizens in the Networked Age